Żywienie springera

o rasie » Żywienie springera

Żywienie Springer Spaniela Angielskiego to obszerny i bardzo istotny temat. Na co dzień spotykamy się wielokrotnie z błędami w tym kierunku, co owocuje nie właściwym rozwojem szczeniąt.
Springer to pies o mocnej budowie, dobrym ożebrowaniu, mocnej kości i pięknej zwartej łapie. Aby nasz szczeniak wyrósł właśnie na takiego psa musi mieć odpowiednią dawkę ruchu, ale przede wszystkim powinien być prawidłowo odżywiany.
Jest kilka metod karmienia psów takich jak : BARF (karmienie surowym mięsem), gotowanie posiłków czy też poprostu sucha karma.
W tym artykule postaram sie przybliżyć sposób karmienia jaki sprawdza się najlepiej dla tej rasy i stosowany jest w naszej hodowli wiele lat.

Szczenię springera rośnie stosunkowo szybko, bo już w wieku ok. 10 miesięcy jego wzrost jest zbliżony do psa dorosłego. Aktywny maluch springera potrzebuje dużo, dobrego i wartościowego jedzenia. Nie bójmy się o przekarmienie u swojego pupila  - jest to praktycznie niemożiwe. Młody pies musi mieć z czego rosnąć i nie powinien być szczupły jak seter bądź chart w trakcie dorastania. Maluchy tej rasy w okresie dorastania częściej są "niejadkami" niż "obżartuchami". Mała nadwaga również nie jest powodem do radykalnej diety, większa dawka ruchu z całą pewnością poradzi sobie z tym problemem. Springer nie jest rasą predysponowaną do dysplazji stawów biodrowych, dlatego nie wymaga szczególnie szczupłej kondycji. Wręcz przeciwnie, bardzo szczupła sylwetka malucha wpływa niekorzystnie na rozwój klatki piersiowej i powoduje utratę  grubości kości. Kategorycznie nie wolno trzymać się sztywno dawek podanych na opakowaniu karmy. Dawki te są jedynie przybliżone i nie powinny być wyznacznikiem karmienia. Patrzmy na wygląd swojego psa i karmmy rozsądnie !

Wszystko o mięsie, czyli dieta BARF :)

Mięso, mięso z kością, podroby, kości to najbardziej pierwotne i najwłasciwsze pożywienie psowatych.

BARF - biologicznie odpowiednia surowa dieta (Biologically Appropriate Raw Food)

W diecie BARF podaje się jedynie nieprzetworzone, surowe produkty. Największy odsetek całego żywienia powinno stanowić mięso, kości i podroby. Jest to około 70% - 90% całego jadłospisu. W przypadku szczeniąt warto kości początkowo mielić. Ważne jest również, aby kości podawać zwierzętom jedynie pod kontrolą właściciela, a także upewniając się, że pies nie połknie zbyt dużego fragmentu. Warzywa powinny stanowić około 5% - 10% wszystkich składników. Ważne, aby warzywa były zmiksowane lub drobno starte, tylko taka forma jest właściwie przyswajana przez psa .Podobny procent powinny stanowić dodatki surowe, na przykład : jajka, algi, oleje, twarogi. Pozostałe 5% to owoce.
Czyli jeden posiłek warzywno/owocowy w tygodniu jest całkowicie wystarczający. Warzywa i owoce podajemy osobno, nie mieszając z mięsem.

Co wolno w diecie BARF:

- kurczak
- kaczka
- indyk
- gęś
- wołowina oraz wołowina z chrzęścią
- baranina z kością
- cielęcina z kością
- królik, zając
- sarnina
- jeleń
- przepiórka , barzant
- ryby wolne od tiaminy (łosoś, pstrąg, tuńczyk, flondra, węgorz, halibut, dorsz, szczupak, okoń łupacz, morszczuk, sola )
- jaja
- nabiał
- warzywa korzenne
- owoce
- olej rybny
- olej lniany
- inne suplementy

Gdzie kupować ?

Mięso dla naszego pupila powinno być różnorodne, minimum 4 rodzaje mięsa w miesiącu (np. wołowina, indyk, kaczka i ryba )
Wcześniejsze mrożenie jest jak najbardziej pożądane. Naszemu psu potrzebny jest zarówno tłuszcz, czyste mięso, jak i mięso z kością oraz podroby.

Warto poszukać na FB grup barfowych na terenie zamieszkania. Wówczas można kupić ciekawe produkty w rozsądnej cenie.
Polecam też odwiedzenie małych sklepików drobiarskich lub sklepów mięsnych firmowych (przy ubojniach, hurtowniach). Hodowcy często również mają swoich stałych dostawców i warto ich zapytać.

Czego się wystrzegać ?

- mięsa i kości z niepewnego źródła. Mogą być one szkodliwe, na przykład stare albo faszerowane antybiotykami.
- w przypadku psów osłabionych, starszych czy szczeniąt szczególnie istotne jest również przemrożenie mięsa przed podawaniem, aby zabić ewentualne zarazki, na które  psy te są narażone ze względu na wiek czy stan zdrowia.
- produktów gotowych - mielone i mrożone czesto są słabej jakości o niewiadomym składzie.
- podrobów wieprzowych
- monodiety (taka dieta nie dostarczy wszystkich niezbędnych składników)
- gotowanych kości  !!! kości psu wolno podawać a nawet trzeba ale tylko w formie surowej !
- cebuli
- warzyw strączkowych
- kalafiora
- kapusty
- rzodkiew
- chrzanu

Jakie suplementy w diecie BARF ?

Jeśli będziemy dostarczać naszemu psu kości, chrzęści, jaja, nabiał , surowe warzywa i owoce to w zasadzie nasz pies otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy jakie są mu potrzebne. Jednak aby dietę wzbogacić i być pewnym, że nic nie pominęliśmy warto dodawać :
- oleje
- drożdże piwne
- algi
- kryl
- biotynę (w okresie wymiany włosa)
- czystek
- dzika róża

Zalety diety BARF:

- piękna sieść i zdrowa skóra
- zdrowe jedzenie, przystosowane do przewodu pokarmowego psa, bez konserwantów i chemii
- bardzo mała ilość odchodów
- zdrowe i czyste zęby
- przyjemność z jedzenia naszego czworonoga :)
- niższy koszt niż gotowe karmy
- wysoka odporność
- mniejsza tendencja do alergii

Dawkowanie:

- szczenięta do 4 miesiąca 2% wagi dorosłego psa (suczki ok. 400-450 gr, pieski 450-550 gr)
- młodzież od 4 miesiąca do 15 miesiąca 3-4% wagi dorosłego psa (suczki 600-900gr, pieski 750-1000gr )
- psy dorosłe 2-3% swojej wagi (suczki 400-600gr, psy 500-800gr)
- psy aktywne, pracujące 3-4% swojej wagi
- psy starsze, po kastracji 1-2 % swojej wagi

Podane dawki są orientacyjne. W przypadku psów młodych nie mamy pewności jaką wagę osiągnie nasz pies, więc najlepiej zapytać o wagę rodziców psa. Znaczenie ma również aktywność naszego przyjaciela. Najlepszą podpowiedź da nam wygląd psa, więc obserwujmy swoich podopiecznych. 
Każda osoba, która planuje karmić dietą BARF swojego czworonoga powinna zasięgnąć wiedzy na ten temat !

Wszystko o karmach suchych

Obecnie na rynku jest bardzo dużo karm suchych i mamy ogromny wybór w tej dziedzinie. Ale jak wybrać tą właściwą ? Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować skład.
Sprawdzić jaka jest zawartość mięsa - im większa tym lepsza. Wybieramy takie karmy, w których mięso używane do produkcji jest świeże lub suszone. Omijamy karmy z mączką kostno - mięsną, mięsem sproszkowanym itp. Osobiście preferuję karmy rybne, tam gdzie jedynym białkiem i tłuszczem są ryby. Uważam te karmy za najbardziej bezpieczne i najbardziej odpowiednie dla włosa springer spaniela. Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę to zboże, a w zasadzie jego brak. Szukamy takich karm, które go nie zawierają, jest ono bowiem całkowicie zbędne w diecie psa.
 
Jeśli już wyselekcjonowaliśmy firmę, która odpowiada nam najbardziej zarówno składem jak i ceną, pora wybrać karmę odpowiednią dla naszego psa.
Karmy starter/puppy - przeznaczone są dla szczeniąt do 8 tygodnia oraz suk szczennych, matek karmiących
Karmy puppy/junior - przeznaczone dla psów 12-15 miesięcy. U psów młodych, aktywnych można podawać ten rodzaj nawet do 24 miesiąca.
Karmy adult - przeznaczone są dla psów dorosłych o prawidłowej kondycji.
Karmy light/senior - przeznaczone dla psów z nadwagą, dla psów po kastracji/sterylizacji oraz psów w sędziwym wieku
Karmy active - przeznaczone są dla psów aktywnych, czynnie pracujących

Kilka polecanych przez nas karm:

Farmina ND
Acana
Orijen
Purizon
Simpson Premium

*************************************************************

Pomocne linki:

*Zooplus - sklep internetowy z dużym wyborem karm
*Farmina klub hodowców
*Pokusa - internetowy sklep z suplementami
*Jatka pod psem i kotem - sprawdzony sklep z mięsem
*FB Barf Warszawa
*Barfiaki - internetowy sprzedawca sprawdzonego mięsa
*RAW rzetelna grupa wsparcia - na tej grupie znajdą Państwo wszelkie informacje dotyczące diety BARF

Facebook