Pielęgnacja springer spaniela
30. Marzec 2014

Springer spaniel angielski to rasa o włosie miękkim, lejącym, o średniej ilości podszerstka. Szata ta wymaga pewnych zabiegów kosmetycznych, aby nasz pies wyglądał szlachetnie i elegancko. W tym artykule postaramy się przybliżyć sposoby pielęgnacji sierści, uszu i zębów, aby nasz pupil cieszył się pięknym, zadbanym wyglądem. Mamy nadzieję, że rady wynikające z naszego wieloletniego doświadczenia będą dla Państwa pomocne.


Czyszczenie zębów
-  psy wszystkich ras, z wiekiem, mają problemy z osadzaniem się kamienia nazębnego. Wbrew panującej ogólnie opinii, psy jedzące suchą karmę mają większy problem z czystością jamy ustnej niż też jedzące surowe mięso i kości. Jedząc surowe mięso i kości, pies zaczyna wytwarzać inne PH w swoim przewodzie pokarmowym, a dzięki temu resztki jedzenia pozostające na zębach są szybciej trawione. Jednak zadbać o zęby należy zarówno u tych psów które jedzą suchą karmę jak i u tych żywionych wg. BARF (surowe mięso i kości).
Bezwzględnie najlepszym sposobem na pozbycie się kamienia nazębnego jest metoda mechaniczna, czyli jeśli nasz springer dostanie odpowiednie "coś" do gryzienia. Najlepiej do tego nadają się duże kości wołowe lub cielęce w formie surowej. Kość powinna być na tyle duża aby pies nie mógł zjeść jej w całości, a jedynie obgryzać przez 2-3 godziny. Taką kość można bez problemu zamówić w sklepie mięsnym. Podawanie takiej kości raz w tygodniu prawie całkowicie wyeliminuje problem z kamieniem nazębnym. W przypadku bardzo zaawansowanego kamienia nazębnego początkowo kość należy podawać 2-3 razy w tygodniu. Ten sposób pozbywania się kamienia jest bardzo skuteczny, a do tego przynosi wiele frajdy springerom :)


Ach te uszy ...
- springer spaniel angielski ma długie ucho, z długim włosem. Kanał ucha jest również zasłonięty przez płat ucha co utrudnia wentylację i dopływ powietrza. Abu dopływ powietrza był ułatwiony należy regularnie strzyc uszy u nasady ucha oraz wewnątrz. Należy też pamiętać i przyjąć do wiadomości, że wnętrze ucha u spaniela praktycznie nigdy nie jest całkowicie czyste. Delikatna wydzielina jest zjawiskiem fizjologicznym. Ucha nie należy nadmiernie czyścić, wpychać palca z watą lub patyczków. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć wacikiem lub wilgotną chusteczką zewnętrzną część ucha. Niepotrzebna ingerencja w naturalną florę bakteryjną może wręcz zaszkodzić zamiast pomóc. Należy pamiętać o osuszaniu ucha (np. ręcznikiem) po wodnych szaleństwach od których nie stronią springery.
Jeśli w uchu zacznie pojawiać się niepokojąca nas brunatna wydzielina warto wypróbować jeden z płynów do czyszczenia uszu zawierających chlorhexydrynę np. Canor lub Otoprof. Nie stosujemy płynów jeśli nie ma nadmiaru wydzieliny ! Natomiast bolesność ucha, trzepanie głową, nadmierne drapanie po uchu są absolutnym powodem do niezwłocznej wizyty u weterynarza ! Na przestrzeni lat, nie ingerując bez potrzeby, nie mieliśmy większych problemów z uszami u naszych springerów.
A co z pięknym włosem ? Na pewno springerowe uszy przyniosą nam wielokrotnie rzepy, patyczki i inne dziwne rzeczy ze spaceru :) Oczywiście należy wyczesać takie ucho, najlepiej używając sprayów ułatwiających rozczesanie (np. Moisturizing Coat Protector & Enhancer firmy 1 ALL Systems), czesanie na sucho powoduje niepotrzebne wyrywanie włosów. Pamiętajmy również o ochronie włosów podczas jedzenia. Jeśli nasz springer włoży uszy w swoją miskę pełną jedzenia to z pewnością pachnąca jedzeniem sierść będzie niezwykle kusząca. Kończy się to nierzadko obgryzieniem długich uszu. Pomóc w tym nam może specjalna, spanielowa miska, która jest wyższa i węższa niż standardowa, dzięki temu pies wkłada sam pysk do miski nie mocząc uszu. Jednak jedynym w 100% skutecznym sposobem jest zakładanie snoods (rękaw materiałowy) podczas jedzenia. Wówczas nasz pies nie ma możliwości "utopienia" uszu w jedzeniu. Koszt zakupu takiego snoodsa to ok. 10 - 20 zł, można je kupić tutaj. miska spanielowa
 snoods materiałowy
snoods siatkowy


Szczotkowanie
- włos u springer spaniela angielskiego nie ma bardzo dużych tendencji do kołtunienia się, jednak mimo wszystko wymaga regularnego czesania. Po spacerach zawsze należy sprawdzić sierść i wyczesać ją z rzepów i patyczków. Szczotkowanie należy również powtarzać 1-2 razy w tygodniu, aby pozbyć się martwego włosa i rozczesać długie partie włosa na uszach, łapach, pod brzuchem, na przedpiersiu i pod pachami. Do tej czynności najlepiej nadaje się szczotka typu "pudlówka" (szczotka druciana bez kulek na końcach) oraz spray ułatwiający rozczesywanie (np. Moisturizing Coat Protector & Enhancer firmy 1 ALL Systems ). Aby włos na grzbiecie był błyszczący i zadbany dodatkowo warto używać trymera typu "grabki" (firmy Mars - 19  zębów). Trymera używamy tylko do grzbietu, boków i ud, wyczesując nim martwy podszerstek . Czynność tę wykonujemy dodatkowo podczas cotygodniowego czesania.
Ważną rzeczą jest aby przyzwyczajać szczenięta do czesania. Mimo, że maluch nie ma jeszcze długiego włosa i nadmiaru podszerstka, to pamiętajmy aby czesać go kilka razy w tygodniu nagradzając smakołykiem po zakończeniu czynności :)
 szczotka "pudlówka"
 trymer Mars drewniana rączka
 trymer Mars plastikowa rączka


Strzyżenie - każdy kto zastanawia się nad zakupem szczenięcia springer spaniela angielskiego musi zdawać sobie sprawę, że rasa ta wymaga regularnego strzyżenia. Poradzić z tą kwestią można sobie w dwojaki sposób.
Pierwsza opcja to korzystanie z salonów groomerskich dla psów. Jednak należy najpierw upewnić się czy dany salon potrafi ostrzyc springer spaniela angielskiego, a proszę mi uwierzyć, że nie każdy psi fryzjer wie jak zrobić to poprawnie. Koszt strzyżenia z kąpielą w salonie to 100 - 170 zł co 1,5-2 miesiące w okresach wiosennym i letnim oraz 2-3 miesiące w okresie jesienno-zimowym.
Drugim sposobem jest samodzielne strzyżenie. Aby samodzielnie strzyc sprigera należy zakupić odpowiedni sprzęt. Potrzebne rzeczy do strzyżenia : stół groomerski wraz z wysięgnikiem (ok. 600 - 800zł), maszynka do strzyżenia (Oster, Andis ok. 500 - 600 zł), nożyczki zwykłe, proste (ok. 60 - 140 zł), nożyczki degażówki (ok. 80 - 200 zł), trymer grabki (ok. 70 zł), trymer zwykły (ok. 40 zł), obcinacz do pazurów (ok. 25 - 45 zł). Ponieważ całość to spory wydatek, zakup stołu można odłożyć na później, jednak jest to rzecz bardzo przydatna i prędzej czy później każdy "domowy groomer" będzie musiał taki stół zakupić. Niestety nie warto oszczędzać kupując tańszą maszynkę. Tańsze egzemplarze mają zazwyczaj niewymienne ostrza i po ich stępieniu musimy kupić nową maszynkę. Koszt wymiennego ostrza to ok. 110 zł , można również naostrzyć ostrze, a koszt takiej czynności w wyspecjalizowanych firmach to ok. 45 zł. Osobom początkującym na pewno przyda się nauczyciel, którym może być hodowca lub osoba posiadająca springera i mająca umiejętności strzyżenia tej rasy. Takie strzyżenie na potrzeby domowe nie jest trudną rzeczą i każdy po 3-4 lekcjach jest w stanie ostrzyc swojego psa samodzielnie. Jak już wspomniałam koszt zakupu całego "zestawu" jest dość wysoki, lecz gdy podsumujemy koszt regularnych wizyt w salonie groomerskim, jest rozwiązaniem nad którym warto się zastanowić.
Spotkałam się ze strzyżeniem maszynką springera w całości. Taka fryzura jest dość kontrowersyjna, ale bez dwóch zdań wystarcza na dłużej niż tradycyjne strzyżenie i ostrzyżenie w ten sposób psa zajmuje bardzo mało czasu. Jednak pies nie wygląda już tak szlachetnie i elegancko jak po trymowaniu i strzyżeniu standardowym. Należy też pamiętać, że powrót to normalnej fryzury jest prawie niemożliwy. Włos po strzyżeniu maszynką robi się bardziej watowaty, odrasta bardzo gęsty i kręcony. Z całą pewnością po zrobieniu psu takiej fryzury powrót na ring wystawowy jest niemożliwy. Mimo, że nasi weterani noszą właśnie takie fryzury "dla wygody" (lub z powodu naszego lenistwa) to przed podjęciem decyzji o "ogoleniu psa " w całości należy się bardzo dobrze zastanowić. 


 
 stół trymerski
 maszynka do strzyżenia Andis
 degażówki dwustronne
   
 trymer zwykły
 trymer typu grabki
 nożyczki proste
   
 obcinacz do pazurów
  


Kąpiel -
najprostszą zasadą której zawsze się trzymamy - kąpiemy psa zawsze kiedy jest brudny. Oznacza to, że jeśli nasz pies kąpany był w poniedziałek, a we wtorek wrócił ze spaceru i kąpieli błotnej to czeka go również kąpiel wtorkowa. Ale jeśli przez ostatni miesiąc była piękna pogoda i nasz springer jest czysty to nie ma specjalnej potrzeby kąpania. Należy podkreślić, że brudny włos kołtuni się bardziej niż czysty, więc warto we włąsnym interesie dbać o czystośc sierści. Ułatwi to nam pracę podczas rozczesywania. Kąpiąc psa należy używać kosmetyków tylko dobrych, sprawdzonych firm, które są na bazie naturalnych składników. Osobiście mogę polecić dwie firmy kosmetyczne z których korzystamy - 1 ALL Systems oraz Plush Puppy. Na pewno znajdziecie Państwo wiele produktów tych firm i obszerne opracowania jak ich stosować. Szampon - każda z tych firm ma w swojej ofercie szampon do codziennej pielęgnacji, są szampony delikatne, a za jednym razem doskonale myjące. Warto też zakupić odżywkę, która nawilży i odżywi włos. W przypadku przygotowania do wystaw potrzebne będą również kosmetyki do stylizacji. Dla ułatwienia przy układaniu włosów bardzo przydatne jest "ubranko wystawowe", które zakładamy po wykąpaniu i wysuszeniu. Ubranko jest rzeczą absolutnie niezbędną w przypadku psów wystawowych, ale również przydatną do domowego użytku, aby pies po kąpieli wyglądał błyszcząco i schludnie. 

Uwaga na kleszcze - od początku marca do czasu kiedy zaczynają się temperatury ujemne ogromnym zagrożeniem dla naszych psów są kleszcze. Kleszcze przenoszą dwie, wyjątkowo niebezpieczne choroby - babeszjozę i boreliozę. Najlepszą bronią na te insekty jest zabezpieczanie psa. Na rynku istnieje cała masa środków zabezpieczających w kroplach lub obroże przeciw kleszczowe. Środki w kroplach działają 3-4 tygodnie, należy pamiętać o regularnym ich stosowaniu. Nie wolno kapać psa 2 dni przed ani 2 dni po zastosowaniu preparatu. Krople są bezpieczne dla psa jak i dla domowników. Należy kupować je tylko u weterynarza. Tańsze środki dostępne w sklepach zoologicznych nie są tak skuteczne. Można stosować również obroże, które maja dłuższe działanie (5 - 7 miesięcy). Obroże jednak są nie wskazane przy więcej niż jednym psie (istnieje ryzyko lizania obroży) oraz jeśli w domu są małe dzieci. Niestety nie ma rynku środka, który dawałby 100% gwarancję. Dlatego warto po spacerze przeglądać psa oraz wyczesać. Jeśli zauważymy u psa utratę apetytu w połączeniu z apatią i wysoką temperaturą to niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć babeszjozę. Brak szybkiej reakcji może być dla psa śmiertelny !


Pomocne linki :
Sewing - sklep ze sprzętem do strzyżenia
1 All System - amerykańska firma kosmetyczna
Plush Puppy - australijska firma kosmetyczna