Piesek czy suczka

o rasie » Piesek czy suczka

Otrzymujemy wiele pytań dotyczących wyboru płci szczenięcia. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Państwu różnice miedzy psem, a suczką. Pragnę jednak zaznaczyć, że każdy springer ma swoją własną, indywidualną osobowość, każdy również będzie wspaniałym członkiem rodziny bez względu na płeć. Sami od ponad 14 lat jesteśmy dumnymi właścicielami psów i suczek i mimo upływu lat, do dziś dnia w naszym domu panuje rozgorzała dyskusja nad wyższością jednej płci nad drugą :)

Springerowe chłopaki 

Temperament i aktywność - springery (i nie tylko :) ) płci męskiej przez całe swoje życie pozostają szczeniaczkami. Nieustannie wesołe i skore do zabawy czy pracy. Ich zapotrzebowanie na ruch i "wyładowanie energii" jest wyraźnie większe niż suczek. Jednak nie przeszkadza to springerowym chłopcom być łasym na pieszczoty. Często domagają się ich nawet bardziej niż miotowe siostry. Chłopcy są zazwyczaj bardziej odporni na stres.

Cechy zewnętrzne - mocne, o mocnym kośćcu i samczej głowie. Psy osiągają wielkość od 51cm do 54 cm w kłębie, ich waga to 23 - 26 kg. Bujna okrywa włosowa jest bardziej imponująca niż u dziewczynek.

Hormony - libido u springerów jest dość duże i bywa, że chłopcy bywają napastliwi w stosunku do suczek w okresie około rujowym. Jednak w życiu codziennym pies nie jest kłopotliwe. Z naszego doświadczenia wynika, że psy tej rasy nie mają tendencji do uciekania w pogoni za miłością :) "Maltretowanie" zabawek również nie należy w naturze springer spaniela.

Znaczenie terenu - pan springer na pewno obsiusia każde drzewko w okolicy meldując innym psim mieszkańcom, że on tam właśnie mieszka :) Nie musimy się obawiać, że podobny los spotka krzesła, kanapy i meble w naszym domu. Tego typu znaczenie terenu w mieszkaniu tyczy się zdecydowanie bardziej ras miniaturowych.

Dla kogo springerowy chłopak  - ze względu na swoją większą masę, siłę i aktywność predysponowane są dla osób lubiących aktywny tryb życia. Zawsze chętne do współpracy są doskonałym partnerem dla myśliwych oraz osób uprawiających psie sporty. Springerowy chłopiec odnajdzie się doskonale w domu gdzie są dzieci , jednak samodzielne wyprowadzanie psa na smyczy jest możliwe u starszych dzieci. Ulubionym zajęciem naszych chłopaków jest aktywna zabawa z naszym synem. Chłopcy tej rasy mogą mieszkać zarówno w domu, jak i mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej ilości ruchu.

Springerowe dziewczyny

Temperament i aktywność - suczki są mniej aktywne i spokojniejsze niż psy. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają ruchu. Dorośleją i stają się bardziej poważne zazwyczaj po pierwszej cieczce, ok. 8 miesiąca. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i gorzej znoszą rozstania niż psy. Na spacerach są chętne do zabaw i radosne.

Cechy zewnętrzne - eleganckie, mniejsze i drobniejsze niż psy, o suczym wyrazie głowy. Suki osiągają wielkość od 48 cm do 52 cm w kłębie, ich waga to 19 - 23 kg. U suczek okrywa włosowa jest mniej bujna, szczególnie w czasie przed i po cieczce.

Hormony - suki springer spanieli angielskich często mają cieczki co około 4 - 6miesięcy, trwające ok. 3 tygodnie. Jeśli nie planujemy hodowli, wskazana jest sterylizacja suczki w celu uniknięcia ropomacicza oraz guzów sutka. Zabieg ten ma swoje plusy i minusy, polecamy dokładnie przedyskutowanie tematu z hodowcą bądż lekarzem weterynarii przed podjęciem decyzji.

Dla kogo springerowa dziewczyna - suczki w tej rasie doskonale sprawdzają jako pies rodzinny. Są bardzo opiekuńcze i cierpliwe, dlatego mogą zamieszkać w domach gdzie są młodsze dzieci jeśli decyzja jest przemyślana. Potrzebują ruchu i aktywności, choć w mniejszym stopniu niż psy, z tego powodu lepiej znoszą przebywanie w mieszkaniu. Jednak piegowata dama to nadal aktywny springer spaniej i codzienny około godzinny spacer jest niezbędny.

Facebook