Springer i użytkowość

o rasie » Springer i użytkowość

Springer niegdyś był bardzo częstym gościem polowań na Wyspach Brytyiskich. Dziś rasa ta w kraju pochodzenia jest podzielona na typ wystawowy i użytkowy. Ten pierwszy znacznie bardziej efektowny, spełnia główną rolę psa towarzysza, członak rodziny, pupila domowego, psa biorądzego udział w zawodach sportowych. Natomiast springer użytkowy to pies drobniejszy, z mniejszą ilością włosa, niezwykle zwinny i temperamentny, hodowany głównie z myślą o predyspozycjach użytkowych.
W krajach europejskich typowy angielski "working" praktycznie nie istnieje. Jednak niektóre hodowle pragnąc podtrzymać predyspozycje użytkowe rasy bardziej selekcjonują psy pod tym kątem niż inne. I z całą pewnością osoba szukająca psa do polowań powinna szukać hodowli zajmującej się użytkowością.

Nasza rodzina nie jest miłośnikiem polowań. Kochamy naturę, jej piękno i bogactwo. Nie odnajdujemy swojej drogi w myślistwie, choć staramy się szanować pasjonatów łowiectwa.
Również szczenięta, które hodujemy najczęściej znajdują domy, tam gdzie poszukiwany jest pies rodzinny, inteligentny sportowiec , dogoterapeuta bądź urodzony zdobywca ringów wystawowych.
Nie oznacza to, że jesteśmy zwolennikami springera "kanapowca". Wręcz przeciwnie. Pragniemy, aby właściciele zdawali sobie sprawę z aktywnej natury tej rasy, pracowali ze swoimi springerami, spędzali aktywnie wolny czas oraz szkolili je. Nasze kilkunastoletnie doświadczenie podpowiada nam, że droga naszej hodowli jest właściwa i zgodna z naszym przekonaniem.

Springer Spaniel Angielski - jako pies użytkowy.

Rasa od wielu lat towarzyszy myśliwym podczas polowań. Zarówno w przeszłości, jak i dziś springer spaniel angielski jest dla swojego menera (czyli przewodnika) powodem do dumy.
Jest to rasa niezwykle inteligentna z wrodzoną pasją łowiecką. Łatwość szkolenia przynosi zadowolenie zarówno młodym jak i tym bardziej doświadczonym myśliwym. Springer spaniel angielski jest psem wszechstronnym i doskonale sprawdza się jako : "płochacz", "tropowiec", "pies aportujący", a znam i przypadki "dzikarzy" :)
Psy tej rasy, dzięki swojemu przyjaznemu nastawieniu do innych psów, znakomicie sprawdzają się na polowaniach w towarzystwie innych czworonogów. Springer to również pies samodzielny i nie zawiedzie swojego przewodnika w bardziej kameralnym otoczeniu.
Rasa osiąga równie doskonałe wyniki na próbach polowych, Konkursach Małych Ras oraz na Konkursach Tropowców.
Springer spaniele to psy ufne, bezgranicznie wpatrzone w swojego menera. W zamian chcą być jedynie kochane i czuć bliskość człowieka. Dlatego rasa ta przeznaczona jest tylko dla myśliwych poszukujących zarówna psa użytkowego, jak i pełnoprawnego członka rodziny. 

Facebook