Wymagania springer spaniela

o rasie » Wymagania springer spaniela

Zastanawiacie się Państwo nad zakupem szczenięcia rasy springer spaniel angielski ? Zachęcam do przeczytania i przeanalizowania poniższego artykułu.
Springer Spaniel Angielski to wspaniała rasa, ciesząca się dobrym zdrowiem, będąca wspaniałym towarzyszem rodziny i dzieci, doskonałym kompanem osób aktywnych. Jednak rasa ma swoje wymagania i dobrze się zastanówmy czy jesteśmy w stanie je zaspokoić.

Czy jesteśmy gotowi na springera ?
Springer spaniel doskonale odnajduje się w domu z ogrodem, ale przy odpowiednim planowaniu dnia może być szczęśliwy także w bloku.
Niezależnie czy mamy mieszkanie czy też duży ogród, spacer i organizacja czasu jest niezbędna, aby nasz przyjaciel czuł się zaspokojony. Springery to bardzo inteligentne psy potrzebujące bodźców zewnętrznych do prawidłowego rozwoju. Należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na psa to niezależnie od waruków pogodowych, naszego zmęczenia, bądź braku czasu nasz przyjaciel ma swoje potrzeby, czyli minimum 1 spacer dziennie 4 - 6 km. Taki spacer powinien odbywać się na terenie gdzie bezpiecznie możemy pozwolić na bieganie bez smyczy. Doskonale nadają się tu łąki, lasy oraz tereny gdzie nasz springer będzie mógł popływać. Jeśli mieszkamy w centrum miasta trzeba się zastanowić bardzo poważnie czy prawie KAŻDEGO dnia jesteśmy w stanie jechać poza miasto, aby nasz pies mógł w spokoju wyszaleć się na otwartym terenie. Springer spaniel jest psem o doskonałym kontakcie z przewodnikiem i nie wykazuje problemów z odwołaniem podczas spacerów. Dlatego nawet osoba, która zaczyna przygodę z psami poradzi sobie z karnością na spacerze. Springer doskonale sprawdzi się w roli podróżnika, kompana górskich wycieczek, towarzysza rowerowych wypraw.

Zarówno springer spaniel, jak i pies każdej innej rasy nie będzie szczęśliwy zostając 8 - 10 godzin samotnie w domu.
Wyobraźmy sobie osobę pracującą 8 godzin w dużym mieście, dodajmy minimum godzinę na dojazd i powrót z pracy, a to wszystko w krótki jesienny dzień, gdzie o godzinie 16.00 jest już prawie ciemno. Jeśli do takiego dnia dodamy niezbędne zakupy, wizytę na poczcie lub kawę z koleżanką to bez dwóch zdań nasz pies zostanie 10 godzin sam. I nie ma możliwości abyśmy byli w stanie pojechać z nim na kilkukilometrowy spacer. Szczególnie w okresie rozwoju psa może mieć to bardzo niepożądane skutki. Springer spaniel uczy się czystości bardzo szybko jednak możliwości fizjologiczne są adekwatne do wieku. I tak np. 4-5 miesięczny szczeniak jest w stanie wytrzymać ok. 4 godziny, ale nie oznacza to, że nasz dorosły pies będzie czuł się komfortowo bez załatwiania potrzeb przez 9 godzin. Mimo iż wielokrotnie słyszę "ale pies naszych znajomych zostaje 9 godzin i nic mu nie jest" uważam, że nie jest to szczęśliwe życie dla psa i nie zapewnia mu podstawowych potrzeb.
Sytuacja jest znacznie bardziej komfortowa, jeśli pracujemy na zmiany z naszym partnerem, mamy rodzinę, która nam pomoże zaplanować dzień, bądź pracujemy w domu.
Wyjściem dla osób pragnących psa, a pracujących zawodowo jest petsitter - wykwalifikowana osoba, która zapweni naszemu psu spacer podczas naszej nieobecności.
Tak więc zanim kupimy słodkie i urocze szczenię, zastanówmy się czy jesteśmy w stanie zapenić mu szczęśliwe życie, możliwość prawidłowego rozwoju oraz dysponujemy wystarczającą ilością czasu. Ponieważ posiadanie psa to wielki przywilej, jak i odpowiedzialność.

Springery kochają dzieci.
Oczywiście, piegowaty przyjaciel to fantastyczny kompan dla naszych dzieci. Jest to pies łagodny, pozbawiny agresji i bardzo czuły. Aparycja springera jest bardzo przyjacielska przez co jest bardzo pozytywnie odbierany przez najmłodszych. Przyjaźń łącząca dzieci jest cudowna i pięknie kształtuje młodych ludzi.
Jednak ...
1. Nigdy nie kupujmy psa dla dzieci. Pies to nie jest zabawka ani fanaberia. Psa kupujemy dla siebie, dla całej rodziny. Nawet starsze dzieci są tylko dziećmi, decyzja o posiadaniu psa musi należeć do rodziców i rodzice muszą również pragnąć, aby pies zamieszkał w rodzinie.

2. Nigdy nie kupujmy psa w celach terapeutycznych dla dzieci zdrowych bądź niepełnosprawnych, jeśli nie mamy w tym kierunku wykształcenia. Od tego są specjalnie wyszkolone psy, placówki dogoterapeutyczne i osoby, które są wykwalifikowane do prowadzenia zajęć. W celach dogoterapeutycznych idziemy na zajęcia na 1-2 godziny, a własny pies mieszka z nami 24 godziny na dobę.

3. Liczmy siły na zamiary, jeśli mamy małe dzieci, które zajmują nam cały wolny czas upewnijmy się czy starczy nam go na wychowanie psa. Nie da się jednoznacznie określić wieku dzieci, który pozwalałby na posiadanie psa. Starajmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Szczenię potrzebuje sporo czasu w okresie dorastania, wymaga konsekwencji i zaplanowanego dnia. Szczenię do kilku miesięcy "podgryza" po rękach i nogach, szczególnie przy braku konsekwencji w wychowaniu, bądź z nudów. Zastanówmy się czy nasze pociechy są gotowe na małego podgryzacza, czy damy radę zabrać i dzieci i psa na kilkukilometrowy spacer. Oczywiście mały springer wyrośnie z wieku poznawania świata zębami, stanie się z czasem dojrzałym i zrównoważonym psem, ale zanim to nadejdzie musimy przebrnąć przez wiek szczenięcy.

4. Jeśli w rodzinie występują alergie warto sprawdzić czy dzieci nie są uczulone na psią sierść. Dobrze jest to sprawdzić to przed przybyciem naszego pupila niż dowiedzieć się po fakcie i stanąć przed trudnym wyborem.


Czy stać nas na psa ?

Bezapelacyjnie pies wiąże się z wydatkami. Pierwszy wydatek jaki nas czeka to zakup psa i na tym nie należy oszczędzać. Wieloletnie doświadczenie, praca włożona w staranny odchów szczeniąt, bogata profilaktyka szczenięca, badania rodziców, staranny dobór par hodowlanych i wiedza hodowcy z jakiej możemy korzystać o każdej porze to tylko część czynników wpływających na cenę i to co, wydawać by się mogło, oszczędzimy na początku bardzo szybko podwójnie przyjdzie nam zapłacić. Obecnie cena springer spaniela angielskiego z dobrej hodowli to ok 5000 -6000zł.
Kolejny wydatek to wyprawka dla naszej pociechy, którą trzeba będzie nabyć w ciągu kilku pierwszych tygodni. Zapewne otrzymacie Państwo wyprawkę od hodowcy, ale to kropla w morzu, jeśli chodzi o potrzeby. Potrzebne będzie legowisko, szczotki, miski, opcjonalnie klatka lub transporter, z czasem nowa smycz i obroża, zabawki i gadżety szkoleniowe i inne "psie rzeczy". Całość to od 400 do 1000 zł.
Jeśli uporaliśmy się z pierwszymi wydatkami to czas na koszty utrzymania. Koszt żywienia naszego springera zależy od jakości produktów i rozsądna kwota za dobrej jakości BARF z suplementami, bądź wysokiej jakości karma bezzbożowa to rząd 200 - 300 zł miesięcznie. Weterynarz - tu niestety nie da się kosztów wyliczyć. Springery należą do ras cieszących się dobrym zdrowiem i często jedyna wizyta w roku to wizyta na szczepienie. Jednak zawsze może się coś wydarzyć typu skaleczenie łapy, zapalenie ucha, problem z żołądkiem i wiele, wiele innych zdarzeń losowych z którymi musimy się liczyć. Stałymi kosztami są szczepienia, odrobaczenia i zabezpieczenia przed kleszczami. I tak całoroczne szczepienia i odrobaczenia to kwota 80 - 150 zł, a koszt zabezpieczenia naszego psa od kleszczy to ok. 35 zł na 4 - 5 tygodni.
Jeśli nie mamy możliwości na strzyżenie samodzielne to musimy doliczyć koszt groomera, który jest zależny od miasta i wykonanej usługi. Tu trzeba się przygotować na wydatek od 150 do 250 zł raz na 1,5-2 miesiące.

Czy jesteśmy gotowi na wyrzeczenia ?
Jeśli prowadzimy uporządkowane życie, mamy piękne urządzone i wysprzątane mieszkanie to szykujmy się na rewolucję :) Nasz nowy przyjaciel to :
- niewytrzymane siusiu na ulubiony dywan,
- resztki błota (oby tylko !) na białej narzucie ,
- włos w talerzu gości choć wydawało się ,że sprzątaliśmy dokładnie,
- pobudka o 7 rano w niedzielę, bo dla psa niedziela i poniedziałek to taki sam dzień,
- zjedzone świerzo upieczone mięso bo zapomnieliśmy że zostało bez kontroli na blacie,
- 2 razy w tygodniu wymiana pościeli lub pogodzenie się z pilingiem z piasku,
- czas na zmianę garderoby, pokochamy kalosze i dresy
- zmiana wystroju wnętrza z białego na szary albo zrobimy sami albo nasz springer nam w tym pomoże.

Jeśli Państwo przebrnęli przez szereg wymagań i obowiązków to możemy być pewni,że nasze piegowate szczęście ofiaruje nam :
pełen miłości buziak o poranku, ciepłe futerko na naszych nogach w zimowy wieczór, spacer, który rozpromieni nawet najgorszy dzień, niepowtarzalny widok śpiących dzieci w objęciach z naszym piegusem, wiecznie machający ogon krzyczący "jest fajnie i cię kocham", najwierniejszego przyjaciela w samotną sobotę, życie znacznie bardziej barwne i kolorowe w jego towarzystwie i najpiękniejsze , szczere spojrzenie każdego dnia. 

Facebook