Umaszczenie springera
o rasie » Umaszczenie springera
Okazuje się, że dla wielu nowych nabywców szczeniąt ogromne znaczenie ma umaszczenie malucha. Oczywiście jest rzeczą naturalną, że pragniemy, aby nasz przyszły członek rodziny był zdrowy, mądry, piękny i umaszczony tak jak sobie wymarzyliśmy. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach związanych z kolorem:
1. Matka Natura to malarz i artysta w jednym, która "koloruje" nasze maluszki według swojego upodobania, nie zawsze zgodnie z naszymi oczekiwaniami :)
2. Nie ma dwóch identycznie umaszczonych psów, a indywidualność springer spanieli to wielki przywilej tej rasy. Dlatego nie oczekujmy, że nasz szczeniaczek będzie wierną kopią mamy lub taty.
3. Wzorzec rasy dopuszcza 4 kolory w tej rasie: wątrobiano-biały, wątrobiano-biały z podpalaniem, czarno-biały oraz czarno-biały z podpalaniem. Każde rozmieszczenie koloru białego i wątrobianego (bądź czarnego) zarówno na ciele, jak i na głowie psa jest dopuszczalne. Bywają umaszczenia korzystniejsze zarówno dla oka właściciela, jak i dla oka sędziego na wystawach, jednak wszystkie są zgodne ze wzorcem.
4. Szczenięta springer spaniela angielskiego przychodzą na świat bez nakrapiania (czyli drobnych kropek na całym ciele, zwane również dropiatością). Owe nakrapianie widać dopiero w wieku ok. 6 - 8 tygodni. Intensywność nakrapiania jest również sprawą bardzo indywidualną. Bywają maluchy bardzo dropiate, a bywają takie, u których policzymy kropeczki na palcach jednej ręki. Doświadczony hodowca jest w stanie po kilku pierwszych tygodniach ocenić czy nasz maluch będzie zaliczał się do tych bardziej czy mniej dropiatych. Ilość białego koloru zarówno na głowie jak i ciele zazwyczaj zmniejsza się u szczeniąt z każdym tygodniem. Końcowe wybarwienie się psa można ocenić dopiero w wieku kilku miesięcy.
5. Podpalanie u psów jest widoczne nad oczami (charakterystyczne "rude" znaczenia na brwiach), na policzkach, wewnątrz ucha, pod ogonem oraz na stopach. Jednak nie zawsze jest ono tak intensywne i bywają przedstawiciele rasy w kolorze wątrobiano-białym z podpalaniem lub czarno-białym z podpalaniem u których podpalanie jest widoczne tylko wewnątrz ucha i po ogonem. Takie umaszczenie jest również zgodne z wzorcem rasy.
6. Nigdy nie wybierajmy szczenięcia przez pryzmat umaszczenia ! Szczególnie tuż po narodzinach. Pies, który z Państwem zamieszka będzie członkiem rodziny przez następne kilkanaście lat. Zapewniam, że będzie cudownym przyjacielem bez względu na umaszczenie.
Najważniejszym kryterium wyboru powinien być charakter psa, jego predyspozycje oraz zdrowie rodziców. Umaszczenie powinno być kwestią drugorzędną.